الله وحده .......... القرءان وحده

کلمه "وحده" ۶ بار در قرآن به کار رفته که ۵ مورد آن به تنها خدا و ۱ مورد به فقط قرآن اشاره دارد اگر چه در ترجمه ها معمولا در آن یک مورد هم ضمیر در "وحده" به خدا "ربک" برگردانده شده اما اعجاز ریاضی قرآن در این مورد تنها قرآن را تایید می کند علاوه بر این که در عربی قاعده این است که حتی الامکان ضمیر به نزدیک ترین مرجع برگردانده شود که در اینجا "القرءان" می باشد.
این ۱ مورد و آن ۵ مورد دارای نکاتی بس مهم در توحید است که جز با تامل و استعانت از هدایت الهی دست یافتنی نیست.

و اما آن ۱ مورد:
1-
[17:46] وجعلنا على قلوبهم اکنة ان یفقهوه وفی ءاذانهم وقرا واذا ذکرت ربک فی القرءان وحده ولوا على ادبرهم نفورا
ما بر افکارشان پوشش می نهیم و بر گوش هایشان کری تا نفهمند. و هنگامی که فقط از روی قرآن درباره پروردگارت موعظه می کنی، آنها با بیزاری می گریزند.
یک پیام: کسانی که قرآن را نمی فهمند از "فقط قرآن" می گریزند.

و آن ۵ مورد که اگر شماره سوره و آیه جمع شود (در محاسبات تکرار در شماره سوره محاسبه نمی شود) مساوی ۱۹*۱۹ است:
۷+۷۰+۳۹+۴۵+۴۰+۱۲+۸۴+۶۰+۴=۳۶۱=۱۹*۱۹
اگر آن یک مورد هم اضافه شود این مضرب به هم می خورد.
2-
[7:70] قالوا اجئتنا لنعبد الله وحده ونذر ما کان یعبد ءاباؤنا فاتنا بما تعدنا ان کنت من الصدقین 
آنها گفتند: "آیا آمده اى ما را وادار کنى تا فقط خدا را بپرستیم و آنچه را که قبلا" والدینمان عبادت مى کردند، ترک کنیم؟ ما تو را به مبارزه مى طلبیم تا آن عذابى که ما را به آن تهدید مى کنى بیاورى، اگر راست مى گویى."
یک پیام: تقلید کورکورانه از والدین، فاجعه ی بشریت است.
3-
[39:45] واذا ذکر الله وحده اشمازت قلوب الذین لا یؤمنون بالاءخرة واذا ذکر الذین من دونه اذا هم یستبشرون 
[39:45] هنگامی که فقط نام خدا برده شود، قلب های کسانی که به آخرت ایمان ندارند، با بیزاری می گیرد. اما هنگامی که نام دیگران در کنار او برده شود، راضی می شوند.*
یک پیام: مهمترین معیار کفر این است که در کنار نام خدا نام دیگران را می برند!!!!!!!!!! (در مساجد، نماز و...). 
4-
[40:12] ذلکم بانه اذا دعی الله وحده کفرتم وان یشرک به تؤمنوا فالحکم لله العلی الکبیر 
[40:12] این به دلیل آن است که هرگاه دعوت شدید که فقط خدا را بخوانید، ایمان نیاوردید، ولی هنگامی که دیگران در کنار او ذکر شدند، ایمان آوردید. بنابراین حکم خدا صادر شده است؛ او بلندمرتبه ترین است، بزرگ.
یک پیام: فقط خدا / به دلیل توجه شود
5-
[40:84] فلما راوا باسنا قالوا ءامنا بالله وحده وکفرنا بما کنا به مشرکین 
[40:84] پس از آن، هنگامی که عذاب ما را دیدند، گفتند: "اکنون ما فقط به خدا ایمان می آوریم و دیگر به عمل بت پرستی که پیش از این انجام می دادیم، کافریم.
یک پیام: فقط خدا / شرک یعنی هم خدا هم غیر خدا
6-
[60:4] قد کانت لکم اسوة حسنة فی ابرهیم والذین معه اذ قالوا لقومهم انا برءؤا منکم ومما تعبدون من دون الله کفرنا بکم وبدا بیننا وبینکم العدوة والبغضاء ابدا حتى تؤمنوا بالله وحده الا قول ابرهیم لابیه لاستغفرن لک ومآ املک لک من الله من شیء ربنا علیک توکلنا والیک انبنا والیک المصیر 
[60:4] ابراهیم و همراهانش برای شما سرمشق خوبی هستند. آنها به قومشان گفتند: "ما شما و بت هایی را که در کنار خدا می پرستید، طرد می کنیم. ما شما را علنا محکوم می نماییم و تا زمانی که تنها به خدا ایمان نیاورید،* از ما جز تنفر و عداوت چیزی نخواهید دید." اگرچه، ابراهیم اشتباه کرد هنگامی که به پدرش گفت: "من برای بخشش تو دعا خواهم کرد، ** ولی من هیچ قدرتی برای محافظت تو در مقابل خدا ندارم." "پروردگار ما، ما به تو توکل می کنیم و تسلیم تو هستیم؛ سرنوشت نهایی به سوی توست.
یک پیام: ابراهیم: یک سرمشق

مشرکان در مورد "الله" بحث نداشتند بلکه با "الله وحده" مخالف بودند وهمین مساله امروزه مطرح است همچنین در مورد "القرءان وحده"...

/ 1 نظر / 9 بازدید
محسن محولاتی

با عرض سلام خدمت استاد عزیز چند ماه پیش با آقای واله صحبت از شما شد گفتیم که چرا استاد در وب نوشته هایشان پیام و لطیفه های قرآنی خود را درج نمی کنند . آقای واله گفتند كه من به شما بگم كه بنده قبول نكردم و قرار شد كه خودشان به شما منتقل كنند . جداً از اينكه پيام هاي زيباي شما را مطالعه ميكنم احساس ميكنم اين آيه را براي اولين بار ديده ام ارادتمند و شاگرد شما محسن محولاتي