قرآن در بیانِ دکتر شریعتی

قرآن کتابی است که نام بیش از 70 سوره اش از مسائل انسانی گرفته شده است و بیش از 30 سوره اش از پدیده های مادی و تنها 2 سوره اش از عبادات! آن هم حج و نماز!

کتابی است که شماره آیات جهادش با آیات عبادتش قابل قیاس نیست...

این کتاب از آن روزی که به حیله دشمن و به جهل دوست لایش را بستند، لایه اش مصرف پیدا کرد و وقتی متنش متروک شد، جلدش رواج یافت و از آن هنگام که این کتاب را ــ که خواندنی نام دارد ــ دیگر نخواندند و برای تقدیس و تبرک و اسباب کشی بکار رفت، از وقتی که دیگر درمان دردهای فکری و روحی و اجتماعی را از او نخواستند، وسیله شفای امراض جسمی چون درد کمر و باد شانه و ... شد و چون در بیداری رهایش کردند، بالای سر در خواب گذاشتند

و بالاخره، اینکه می بینی؛ اکنون در خدمت اموات قرارش داده اند و نثار روح ارواح گذشتگانش و ندایش از قبرستان های ما به گوش می رسد!

  قرآن ! من شرمنده توام اگر از تو آواز مرگی ساخته ام که هر وقت در کوچه مان آوازت بلند می شود همه از هم می پرسند " چه کس مرده است؟"

چه غفلت بزرگی که می پنداریم خدا ترا برای مردگان ما نازل کرده است.

قرآن ! من شرمنده توام اگر ترا از یک نسخه عملی به یک افسانه موزه نشین مبدل کرده ام.

یکی ذوق می کند که ترا بر روی برنج نوشته،‌ یکی ذوق میکند که ترا فرش کرده ،‌یکی ذوق می کند که ترابا طلا نوشته ، ‌یکی به خود می بالد که ترا در کوچک ترین قطع ممکن منتشر کرده و …آیا واقعا خدا ترا فرستاده تا موزه سازی کنیم ؟

قرآن! من شرمنده توام اگر حتی آنان که تو را می خوانند و ترا می شنوند، آن چنان به پایت می نشینند که خلایق به پای موسیقی های روزمره می نشینند. اگر چند آیه از تو را به یک نفس بخوانند مستمعین فریاد می زنند: ” احسنت …! ” گویی مسابقه ی نفس است

قرآن !‌ من شرمنده توام اگر به یک فستیوال مبدل شده ای حفظ کردن تو با شماره صفحه؛

‌خواندن تو آز آخر به اول، ‌یک معرفت است یا یک رکورد گیری؟ ای کاش آنان که ترا حفظ کرده اند ، ‌حفظ کنی* ، تا این چنین ترا اسباب مسابقات هوش نکنند.

خوشا به حال هر کسی که دلش رحلی است برای تو.

آنان که وقتی ترا می خوانند چنان حظ می کنند ،‌ گویی که قرآن همین الان به ایشان نازل شده است. آنچه ما با قرآن کرده ایم تنها بخشی از اسلام است که به صلیب جهالت کشیدیم.

نقل در: سایت مدیریت فرهنگی دانشگاه فردوسی مشهد

http://farhangi.um.ac.ir/portal/?q=node/16135

* حفظ کنی: به نظر، معنایش این است که : دستشان را بخوانی و همانطور که آنهایی که به حقیقت قرآن بیتوجهند وفقط لفظ آن را حفظ کرده اند قرآن نیز فقط نام آنها را حفظ کند واز حقیقت خود به آنها بهره ای نرساند. امیدوارم کسانی که در طریق حفظ قرآن تلاش می کنیم از نور قرآن هم بهره بگیریم وآن را قانون زندگی خود بدانیم: نویسنده ی وبلاگ.

 

 

/ 4 نظر / 7 بازدید
بهاره

با عرض سلام و روز بخیر و تبریک سالی نو چندی پیش با یکی از دوستانم که رشته اش کامپیوتر است مشغول صحبت بودم که بحث معجزه ریاضی پیش اومد . دوستم در زمینه داده کاوی data mining سررشته داشت . گفت یافتن این مطالب با علم داده کاوی همچون آب خوردن ساده است . در واقع اصلا فعالیت مهمی انجام نشده است . چون یک دانشجوی کارشناسی کامپیوتر نرم افزار میتواند همه این مطالب را ارائه کند. در واقع با داده کاوی میتوان تعدادی حتی زیاد عدد به کامپیوتر داد و با دادن متن به آن کامپیوتر در مدت زمانی بسیار اندک بگوید مضارب آن عدد چنتاست و یا حتی بگوید مضارب کدام بیشتر است . و مطالبی از این قبیل برایم جای سوتل بود که شما که با دقت این مطالب به قول آنها معجزه 19 را بررسی کردید چطور به همچین مطلبی برنخوردید؟ موضوع دیگر که دوست داشتم با شما در میان بگذارم این بود که "خدایم را گم کردم "....کجا پیدایش کنم؟ چه کنم ؟ با تشکر

قلب سلیم

ادامه ی پاسخ: ...ارائه دهند بلکه در این سایتها سعی کرده اند موارد کشف شده از اعجاز ریاضی را مخدوش کنند نه این که مثل آنها بیاورند<br>لازم است نمونه هایی از اعجاز ریاضی مربوط به حرف "ق" یا "نون" یا "عسق" و... یا طرح "بسم الله الرحمن الرحیم" را که در وبلاگ آمده است به ایشان ارائه دهید وبگویید در کتاب دیگری مانند آن را جستجو نماید<br>در پست 71 وبلاگ نمونه ای از ادعاهای مطرح شده را نقد نموده ام که می توانید مطالعه فرمایید<br>http://alzekr.persianblog.ir/post/71/ <br> خدا را در ذهن وفطرت خود بجویید ودر طبیعت وبویژه بهارش. وسال نو را به خداوند تبریک بگویید که احسن الخالقین است ودر کلامش بجویید که بهترین سخن است وشاید راه شناخت شما متفاوت از دیگران باشد. از امام علی هم نقل شده که فرمود من خدا را با فسخ شدن تصمیم ها شناختم. شناخت خدا را از خود او بخواهید چنان که هدایت فقط به دست اوست موفق باشید والحمد لله

نیک سرشت

سلام خسته نباشید امیدوارم این مطالب روفقط نخوانیم بلکه انها را درک و به انها عمل کنیم.مطلب جالبی بود

alivaleh

ممنون بسیار عالی بود . سربلند باشید