وانزلنا الحدید...

 

خداوند در آیه ی 25 (که با بسمله 26مین آیه می شود) می فرماید:{وَأَنْزَلْنَا الْحَدِیدَ فِیهِ بَأْسٌ شَدِیدٌ وَمَنفِعُ لِلنَّاسِ}[الحدید:25]

  و آهن را فروفرستادیم که در آن نیرویی است سخت و سودهایی برای انسان ها..."

 سوره حدید(به معنای آهن)، دارای دو کد ریاضی جالب می باشد:

1- جمع حروف ابجد کلمه الحدید 57 می باشد و این سوره (سورة الحدید)، سوره ی شماره ی 57 قرآن کریم است..

 2- جمع حروف ابجد کلمه "حدید" (بدون ال) 26 است و عدد 26 نیز عدد اتمی آهن است.

 ضمنا عدد 57 مضرب 19 است(57=19*3).

سوره دیگری که مقدار عددی آن مساوی شماره سوره است سوره البینة=98 است که به معنای دلیل ومدرک است ومی تواند اشاره به اعجاز عددی قرآن باشد و این که نام سوره ها نیز به انتخاب خداوند بوده است. در سوره "البینة" اگر شماره سوره را کنار تعداد آیات آن بگذاریم مضرب 19 می شود: 988=19*52 .

مطالب تخصصی مربوط به آهن وارتباط آن با اعجاز علمی وریاضی قرآن را در اینجا بخوانید:

http://kimiagar501.blogfa.com/cat-7.aspx

                                             *******************

 ضمنا خداوند در این آیه فرموده است: "انزلنا الحدید" ودال بر این است که آهن از جای دیگری داخل زمین شده است ونظرات جدید دانشمندان نیز مؤید این مطلب است.

 این گونه تصور می شود که زمانی زمین قسمتی از خورشید بوده و بعد از آن جدا شده است بنابراین دانشمندان فکر می کردند که آهن در خورشید تشکیل شده اماغلط بودن این تفکر به اثبات رسید زیرا دمای سطح خورشید 6000 درجه سلسیوس است و دمای هسته آن بین 15 تا 16 میلیون درجه سلسیوس است و با این دما آهن نمی تواند شکل بگیرد. کل دمای منظومه شمسی به اندازه ای نیست که آهن را به وجود بیاورد.

 اما امروزه می گویند؛ خورشید فقط یک توپ پر از گاز است که هرگز دارای آهن نمی باشد و آهن موجود در زمین به گونه ای دیگر به وجود آمده است. آهن برای به وجود آمدن به دمای 600 میلیون درجه نیاز دارد. دانشمندان می گویند که چنین درجه حرارتی فقط در ستاره هایی پیدا می شود که جرمشان سه برابر خورشید است.در این ستارگان جوش هسته ای با تبدیل هیدروژن به هلیوم شروع می شود و این جوش تا زمانی که آهن تشکیل شود ادامه می یابد و آهن نمی تواند به عنصر سنگین تر تبدیل شود زیرا بیشترین دمای انقیاد را دارد.اتم های آهن برای تشکیل نیاز به انرژی دارند بنابراین تعادل داخل ستاره به هم می خورد و ستاره به یک ابرنواخترتبدیل می شود و شهاب هایی که دارای آهن و دیگر فلزات هستند به وجود می آیند و با زمین و دیگر سیارات برخورد می کنند. بنابراین آهن از یک محلی دیگر به زمین آمده است ...زمین در اثر برخورد شهاب های دارای آهن دارای گرد وغبار زیادی شد و شهاب ها با سرعت زیادی که داشتند به طرف مرکز زمین رفتند.

 

نظر یکی از خوانندگان عزیز(در اینجا) را هم ضمن تشکر منعکس می کنم:

" قران دقیقا در سوره ی 57 حرف از آهن میزنه. این عدد دقیقا برابر جرم اتمی آهنه! آهن سه تا ایزوتوپ پایدار داره. 56، 57 و 58. و ایزوتوپ 57 یک ایزوتوپ خاص هست. چون در کنار سایر خواصی که با ایزوتوپ های دیگر به اشتراک داره، یه چیزی به اسم nuclear spin داره که اونو ممتاز میکنه و پر استفاده تو material science. جالب تر اینکه شماره ی آیه رو وقتی از بسم الله الرحمن الرحیم بشمارید میبینید که سر آیه 26 که عدد اتمی آهنه قران به آهن اشاره میکنه."


شاید بهتر باشه بگیم کلمه حدید در آیه 25 آمده که با احتساب "بسم الله الرحمن الرحیم" آیه 26 می باشد.

/ 4 نظر / 67 بازدید
رباتی

رابطه ریاضی و فیزیک با سوره و آیه حدید سوره حدید به معنای آهن، پنجاه وهفتمین سوره از قرآن کریم است ودقیقا" دروسط سوره ها قرار دارد و یادآورآهن Fe57 است که یکی ازایزوتوپهای پایدارآهن است و جرم اتمی آن 57 است .از میان ایزوتوپهای پایدار تنها Fe57 دارای اسپین هسته ای (2/1-) است. ذرات با اسپین 2/1 ذرات ماده در جهان هستی می باشند که به آنها فرمیون می‌گویند . هسته اتم آهن مذکورباید دوبار مدار را عکس عقربه های ساعت طی کنند تا منظر اصلی را بیابد.Fe57 به صورت ایزوتوپ چرخشی در شیمی و بیوشیمی بکار می رود.جمع ابجدی حروف حدید معادل عدد 26 است ونیز با احتساب بسم الله الرحمن الرحیم شماره آیه حدید هم 26 است که عدد اتمی این فلز( =26 پروتون و 26 الکترون ) را تداعی می کند. سوره حدید با احتساب بسم الله الرحمن الرحیم 30 آیه دارد که هسته اتم آهن Fe56 را که ایزوتوپ پایداردیگری است ودارای 30 نوترون است یادآوری می کند، این ایزوتوپ آهن فراوان ترین ایزوتوپ ( (%91.7 درطبیعت است............ http://quranphysics.persianblog.ir/post/33/

رباتی

سوره آهن در وسط سوره های قرآن مجید قراردارد، همچنین این فلز به عنوان یک فلزواسطه دروسط جدول تناوبی قرار گرفته است واین دسته فلزاتی هستند سخت که باهم آلیاژ تشکیل می دهند. همچنین تصور می رود هسته مرکزی زمین از آهن ونیکل تشکیل شده ودر ایجاد میدان مغناطیسی زمین نقش مهمی دارد. درباره (وَأَنزَلْنَا الْحَدِیدَ ) می توان گفت منشاء آهن در اصل خود زمین نبوده هما نطوریکه اشاره شده دراثرجوش هسته ای در ستارگان غول تولید وپس از انفجارستاره توسط شهاب سنگها به زمین فرستاده شده اصولا"نظر براین است که خورشید وسیارات آن هم چنین سرنوشتی داشته اند . درمورد ( فِیهِ بَأْسٌ شَدِیدٌ) می توان گفت آهن ظاهرا"فلز سختی اما درباطن سختی آهن درهسته اتم آهن نهفته است ،از آن جا که آهن آخرین فرآیند واکنش جوش هسته ای است ،هسته اتمهای آهن دارای بیشترین نیروی همگیر درهرنوکلئون هستند بنا براین علاوه بر سختی ظاهرجنس آهن وسختی کارزار وجهاد در روبرو شدن وبرخورد با آن ،از نظر خواص هسته ای هم سخت است.

صادق

با سلام مستند داستان آفرینش جهان، کیهان شناسی قرآن و اهل بیت علیهم السلام است. این مستند در 5 قسمت به همت گروه "مسعود، مهدی" ساخته شده است. این مستند اعجاز علمی قرآن در کیهان شناسی را به تصویر می کشد. پخش و دانلود این مستند آزاد و رایگان است. از نشر و اشاعه این بسته علمی، قرآنی متشکریم. اجرکم عندالله http://www.aparat.com/arian152 http://www.ejad.blogsky.com

به کسی مربوط نیست

قران دقیقا در سوره ی 57 حرف از آهن میزنه. این عدد دقیقا برابر جرم اتمی آهنه!(جرم اتمی آهن 55.8است) جالب تر اینکه شماره ی آیه رو وقتی از بسم الله الرحمن الرحیم بشمارید میبینید که سر آیه 26 که عدد اتمی آهنه قران به آهن اشاره میکنه."(یا بسم اله جز آیه آست ِیا نیست.واسه جور شدن 26 الکی دنبال رابطه ریاضی نباشید