روزه و احکام آن

 با سلام به دوستان وتبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان؛ خداوند بعضی زمانها 19های بیشتری به ما نشان می دهد تا به آیات او بیشتر متذکر شویم وحرمت او را بیش نگه داریم؛ ماه رمضان امسال بین دو 19 قرار گرفته؛ 19مرداد و19شهریور. مقدار عددی عبارت "شهر رمضان" نیز 1596= 19*84 می باشد. قرآ ن کریم وجوب روزه در این ماه واحکام دیگر آن را به روشنی در چند آیه بیان فرموده است: (مجموع آیات: 2183+2184+2185+2186+2187= 10925= 19*575).

[2:183]  یایها الذین ءامنوا کتب علیکم الصیام کما کتب على الذین من قبلکم لعلکم تتقون

[2:184]  ایاما معدودت فمن کان منکم مریضا او على سفر فعدة من ایام اخر وعلى الذین یطیقونه فدیة طعام مسکین فمن تطوع خیرا فهو خیر له وان تصوموا خیر لکم ان کنتم تعلمون

[2:185]  شهر رمضان الذی انزل فیه القرءان هدى للناس وبینت من الهدى والفرقان فمن شهد منکم الشهر فلیصمه ومن کان مریضا او على سفر فعدة من ایام اخر یرید الله بکم الیسر ولا یرید بکم العسر ولتکملوا العدة ولتکبروا الله على ما هدکم ولعلکم تشکرون

[2:186]  واذا سالک عبادی عنی فانی قریب اجیب دعوة الداع اذا دعان فلیستجیبوا لی ولیؤمنوا بی لعلهم یرشدون

[2:187]  احل لکم لیلة الصیام الرفث الى نسایکم هن لباس لکم وانتم لباس لهن علم الله انکم کنتم تختانون انفسکم فتاب علیکم وعفا عنکم فالءن بشروهن وابتغوا ما کتب الله لکم وکلوا واشربوا حتى یتبین لکم الخیط الابیض من الخیط الاسود من الفجر ثم اتموا الصیام الى الیل ولا تبشروهن وانتم عکفون فی المسجد تلک حدود الله فلا تقربوها کذلک یبین الله ءایته للناس لعلهم یتقون

[2:183]  ای کسانی که ایمان آورده اید، روزه بر شما مقرر شده است، همان گونه که بر کسانی که پیش از شما بودند، مقرر شده بود. باشد که نجات یابید.

[2:184]  روزهای مشخصی (برای روزه گرفتن تعیین شده است)؛ اگر کسی بیمار یا در حال سفر باشد، می تواند به جای آن به همان تعداد از روزهای دیگر را روزه بگیرد. کسانی که می توانند روزه بگیرند، ولی با سختی فراوان، می توانند به جای هر روزی که روزه را می شکنند مستمندی را غذا دهند. اگر کسی داوطلبانه (کارهای پرهیزکارانه بیشتری انجام دهد)، بهتر است. ولی روزه گرفتن برای شما بهترین است، اگر فقط می دانستید.

[2:185]  رمضان ماهی است که در آن قرآن نازل شد، که برای مردم هدایت، تعالیم روشن و کتاب قانون فراهم می کند. از میان شما کسانی که شاهد این ماه هستند، باید در این ماه روزه بگیرند. آنان که بیمار یا در حال سفر هستند به جای آن می توانند روزهای دیگری به تعداد همان روزها روزه بگیرند. خدا برای شما راحتی می خواهد نه سختى، باشد که شما وظایف خود را انجام دهید و خدا را تجلیل کنید که شما را هدایت کرد و قدردانی خود را ابراز نمایید.

[2:186]  و چون بندگان من درباره من از تو بپرسند، من همیشه نزدیکم. هرگاه مرا بخوانند من به دعای آنان پاسخ می دهم. مردم باید به من پاسخ دهند و به من ایمان آورند، تا ارشاد شوند.

[2:187]  در شب های روزه داری روابط جنسی با زنانتان حلال شد. آنها محرم اسرار شما هستند و شما محرم اسرار آنها. خدا می دانست که شما قبلا به نفس خویش خیانت می کردید، او شما را آمرزیده و بخشیده است. از این پس شما می توانید با آنها رابطه جنسى داشته باشید، در طلب آنچه خدا برای شما مجاز کرده است. مى توانید بخورید و بیاشامید تا فجر هنگامى که رشته سپید روشنایى از رشته سیاه شب مشخص شود. سپس، تا غروب آفتاب روزه بگیرید. اگر تصمیم دارید در مسجد معتکف شوید، روابط جنسی ممنوع است. اینها قوانین خداست؛ از حدود آنها خارج نشوید. خدا این چنین آیاتش را برای مردم روشن می کند، باشد که نجات یابند.

دو سؤال: 1- این که مسافر در کنار مریض آمده و از قاعده ی "یرید الله بکم الیسر ولا یرید بکم العسر" چه نکته ای در مورد حکم روزه مسافر ومریض می فهمیم؟

2- مبطلات روزه کدامند؟ نام ببرید.

/ 3 نظر / 27 بازدید
محب ولایت

سلام[لبخند] فرا رسیدن ماه مهمانی خدا مبارک باد[گل] التماس دعا[گل]

آرام

سلام این عدد575 که در 19 ضرب کردین از کجا اومده؟

آرام

یک دنیا ممنون [گل][گل][گل]